www.islamastrolojisi.com "Adalet denge ve huzurun temelidir"

FATİHA EYLEM MANİFESTOSU www.islamastrolojisi.com
1-Etiklik (Eunsü)
2-Müteşekkirlik(Elhamdü)
3-Vicdanilik(ErRahim)
4-Sorumluluk(Yewmiddin)
5-Tevhit(İyyakena)
6-Meşru hedef ve Umutvar olmak(Sırat-ıMustakim)
7-Kimseyi taklit etmemek ve kendin olmak, samimi olmak(Gayrilmağdubi) #KABENİNHAYATŞİFRELERİ KİTABIMDAN ALINTIDIR...

22 Kasım 2016 Salı

CİNSEL İSTİSMAR SUÇLARININ AFFI VE HAPİSTE TERÖR SUÇLULARI İÇİN YER AÇMA

Hükumet küçük yaşta dini nikah yaparak evlenen kızların kocalarına af getiren yasayı çıkartma peşinde peki bu yasanın kabulü adil mi?

Hükumetin gerekçesi şu 3000 kişi evli oldukları eşlerinden ayrılar, çocuklar babasız büyüyor diyor. Yasa bir kereye mahsus çıkartılacak. Ailelerin mağdur edilmesinin önüne geçilecekmiş.

Bu ilk bakışta mazur görülebilecek bir konu. En azından ünlü yönetmen Çetin'in oğlunun trafik kurallarını hiçe sayarak (Daha önce sayısız ihlalleri de var) rüzgar gibi hızlı araç kullanıp bir polisin ölümüne diğerinin yaralanmasına neden olduğu kazadan sonra hapisten çıkmasından daha kabul edilebilir bir durum toplum açısından. 
Ancak aşağıdaki sorular askıda kalmakta

1- Yaşı 18 den küçük olan kızların başka birini severken bir yakını akrabası mesela kuzeni tarafından iğfal edildikten sonra tarlalar bölünmesin diye araya ailelerin de girerek kızı ikna etmeleriyle tecavüzden hüküm giymeyen kişi küçük yaşta biriyle ilişkiye girmekten hapis yatmakta, o birliktelikten hamile kalan kızda doğan çocuktan sonra kaderine razı olmakta. Sırf tipik Anadolu kadını olarak ailesinin huzuru için bu yasanın çıkmasını beklemekte sonra. Adalet mi bu? Devlet madem o kadını ve çocuklarını düşünüyor o kıza ve çocuklarına maaş bağlasın ve baksın. Hala evliliğe devam etmek istiyorlarsa hapisten çıktıktan sonra karar verilsin. Aksi takdirde herkes gözüne kestirdiği çıtırı kıstırır bi köşede nasıl olsa devlet baba serbest bırakacak deyip kızı hamile bırakıp kısa süreli bir hapisle paçayı sıyıracağına inanacak. Tıpkı Bağ-kur borçlarının açmazı gibi, affet affet ödeme yine yok. Ödeyenler enayi, ödeyemeyen iflas edenler ise ayrı dert.

2- Kocalarının asgari ücretle çalışıp patrona kızıp geçim sıkıntısıyla hıncını karısından ve çocuklarından aldığı zorlu bir toplumda yaşamaktayız, işkence yapan kocasını öldüren kadının çocukları da ortada kalmakta. Eğer hapisten biri çıkarılacaksa bu kader kurbanı zavallı kadınlarda nasiplenmeli bu yasadan.

3- Kendisine güvendiği halde madik atan hırsızlık yapan yüzsüz ticaret ortağını punduna getirip bir köşede haklı yere kafasına sıkıp geberten esnaf veya tüccar kader kurbanları da bu yasadan yararlanmalı. Onların başı kel mi? Onlarda madur.

4- Aile bireylerinden birine sarkıntılık edip tecavüz eden sapığı geberten baba, eş, kardeş vb namusuna sahip çıkan insanlarda kader kurbanı. Onların da aileleri yok mu? Onların çocukları yok mu? Onların ağlayan sevenleri yok mu? Onlarda çıkartılmalı o zaman hapisten.

5- Dükkanına giren evine giren eli silahlı hırsızı sırf mallarını korumak için yere seren esnaf ta affedilmeli. Sırf namaz kılıyor diye dinsiz kitapsız şerefsiz bir okul Müdürü tarafından iftiraya uğrayıp çocuklara taciz yaptı diye bir öğretmenin hayatının basit bir şekilde karartıldığı bir ülkede yaşamaktayız. İftiraya Hz Yusuf gibi uğrayan insanlar ne olacak?

6- Teröre bulaşmadan düşüncelerini açıklayan, yıllardır hapislerde 28 Şubat darbesinden dolayı zayıf gerekçelerle yatan bir çok madur ve onların aileleride ihya edilmeli değil mi?

7- İnsanların inancını sömüren sadece Feto mu? Feto Londra'dan emir alan bir hain ama ya diğer F Tipi cemaatlerin kayıt dışı topladıkları yardımlar, ahirette Sırat köprüsünden şefaat edip geçireceğini söyleyip insanların mallarını söğüşleyen, hatta meclisin içinde bile milletvekili bulunduran bu asalak cahil zümre neden hiç ceza almıyor. Onlarınki paralel din değil mi? Eline fırsat geçse İŞİD gibi keseceğini söyleyenler, Facebook'ta demokrasi ve cumhuriyet aleyhine laflar eden Peygamberin hayatını ve yaptığı demokratik anlaşmaları bilmeyen potansiyel terörist ve hakaret ederek suç işleyenler ne olacak?

8- Adalet arıyorsak kapsamlı bir adalet olmalı değil mi?

9- İşlerinin kötü gitmesinden dolayı senet ve çeklerini gerçekten ödeyemeyen dürüst insanların hapse gitmesi ne kadar üzücü, onların ve ailelerinin madur olma durumu kimin umrunda peki?

Becerilemiyorsa o zaman adi suçlardan genel af ilan edilir hapishanelerimizde PKK ve FETÖ gibi teröristler için bolca yer açılır.

Bir kereye mahsusluk bi kereden bir şey olmaz kafasıyla yasa çıkarılmamalı. Dikkatli davranılmalı. Zaten hassas dönemden geçiyoruz bu halk 15 Temmuzda daha önce Gezi'de yaralanmış, 2013 ten beri Britanya'nın baskısıyla iç dinamikler kaşınmakta, daha dikkatli ve özenli davranılmalı.
Alternatifi yok diye ikide bir Hükumeti kollamak durumunda bırakılması bu halkı yormakta. Ekonomiye zarar vermekte bu gerilimler.
Özenli ve ortak konsensüs oluşturularak ve adilce, toplumun medya, sosyal medya üzerinden tartışmaları dikkate alınarak yürünmeli...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.